2012.IPO Szablyzat ltalnos rendelkezsek
Haas Gbor 2007.06.25. 11:31
IPO Szablyzat ltalnos rendelkezsek
rvnyessg
Ezt az tmutatt az FCI rz-vd Bizottsga dolgozta ki s az FCI 2002. novemberben engedlyezte s hatrozott rla. Az tmutat 2003. janur 1-n lp hatlyba s minden eddigi szablyozs helyre lp.
A bizottsg nmet nyelven trgyalta s dolgozta ki a szveget. Krdses szvegrszek esetn, klnsen a fordts alkalmval, a nmet szveg mrvad.
Az tmutat minden FCI-tagorszgra rvnyes. Minden, nemzetkzi szinten rendezett vizsga s verseny ezen tmutat alapjn rendezend.
ltalnos tudnivalk
A vizsgknak s a versenyeknek kt clja van. A vizsga teljestsvel egyrszt kiderl az egyes kutyk alkalmassga a mindenkori hasznlati clra, msrszt a vizsgk azt a clt szolgljk, hogy genercirl genercira megrizzk ill. tkletestsk a kutyallomny egszsgi llapott s munkavgz kpessgt. Mindemellett a fizikai kondci megrzst s erstst is segti. A vizsgakvetelmnyek teljestse a kutya alkalmassgnak igazolsa.
Ajnljk a tagorszgoknak, hogy az IPO-t alkalmazzk. Klnskpp a nemzetkzi versenyeket javasolt az IPO alapjn rendezni. Minden vizsgn s versenyen a lebonyolts s a rsztvevk magatartsa vonatkozsban a sportszersg szablyai mrvadk. Minden rsztvevre ktelezek az ebben az tmutatban foglaltak. Minden rsztvevvel szemben ugyanazokat a kvetelmnyeket kell tmasztani. A munkaversenyek s vizsgk a nylvnossg eltt zajlanak, azok helyt s idejt ismertetni kell a tagokkal.
A munkaversenyeknek s a munkavizsgknak meg kell felelnik a teljes vizsgaszinteknek vagy a vizsgaszintek egyes, de nmagukban komplett rszeinek. A vizsga vagy verseny keretn bell megszerzett vizsga kikpzsi bizonytvny is egyben, amelyet minden FCI-tagszervezetnek el kell ismernie.
Versenyszezon
Az IPO I, II s III-as s nyomkvet vizsgkat egsz vben lehet rendezni, ha ezt megengedi az idjrs s nem veszlyezteti sem a kutya, sem az ember egszsgt. Ha ez nem gy van, el kell tekinteni a vizsgtl. Errl a vizsgn/versenyen brl teljestmnybr (TB) dnt. A versenyszezont az adott orszgos szervezet leszktheti.
Versenyszervezs / Versenyigazgat
A verseny s a vizsga megszervezsrt a versenyigazgat felel. A lebonyolts s az elkszts minden munkjt felgyeli s hajtja vgre. Biztostania kell a rendezvny zkkenmentes lebonyoltst s a vezet br rendelkezsre kell llnia a verseny teljes idtartama alatt.
A versenyigazgat ennek megfelelen nem vezethet fel kutyt s nem vllalhat egyb tisztsget a versenyen. A feladatai kz tartozik:
A verseny megrendezshez szksges engedlyek megszerzse
A vizsgarendnek megfelel nyomkvet terep bizostsa minden vizsgaszinten
Egyeztets a nyomterlet tulajdonosaival s a vadszatra jogosult szemlyekkel s egyesletekkel
Kpzett szemlyzet biztostsa, pl. kpzett segdek az rz-vd gazatban, nyomfektetk, csoportot alkot szemlyek
A menetrend betartatsa
A szksges s a vizsgarendnek megfelel felszerelsek s biztos vdltzet beszerzse a segdek szmra
rlapok, mint pl. brlati lapok s sszestk biztostsa minden vizsgaszintre
Teljestmnyfzetek, trzsknyvek, oltsi bizonytvnyok s szksg esetn a ktelez felelssg-biztostsrl szl igazols rendelkezsre bocstsa.
A versenyigazgatnak legalbb hrom nappal a verseny eltt ktelessge kzlni a verseny helyt, idejt, megkzelthetsgt, a vizsga tpusait s a rsztvev kutyk szmt. Ha az elzekben felsoroltakat elmulasztjk, a teljestmnybr visszalphet.Az esemny engedlyezst a verseny kezdete eltt be kell mutatni a vezet brnak.
Teljestmnybrk
A versenyekre a rendez szervezet vezetsge IPO-brlatra jogosult teljestmnybrkat hv meg szemlyesen, a mindenkori orszgos szervezeten keresztl. Vilgbajnoksgokra az FCI rz-vd Bizottsga hvja meg a teljestmnybrkat. A meghvand brk szmrl a rendezk dntenek, de egy br egy nap legfeljebb 30 egyni munkt brlhat.
Az IPO-FH, IPO I, IPO II, IPO III egyenknt 3-3 munknak felel meg.
Az orszgos szervezetek ltal rendezett versenyekre s vizsgkra az adott orszgos szervezet kln szablyokat fogalmazhat meg.
A br nem brlhat olyan kutyt, amelynek a tulajdonosa, hasznlja vagy tartja, tovbb olyan kutyt, amelynek felvezetjvel, tulajdonosval, hasznljval vagy tartjval egy hztartsban l. Ez a rendelkezs nem vonatkozik arra az esetre, ha a teljestmnybrt (a tovbbiakban:TB) az orszgos szervezet vagy az FCI rz-vd Bizottsga jelli ki.
A br viselkedsvel se nem zavarhatja, se nem befolysolhatja a kutya munkjt, felels az rvnyes vizsgarend elrsainak betartatsrt. Amennyiben figyelmen kvl hagyjk a vizsgarendet, a teljestmnybr jogosult megszaktani a vizsgt. Ilyen esetben a TBnak jelentst kell benyjtani errl az orszgos szervezethez.
A bri dnts vgleges s megtmadhatatlan. Az tlettel kapcsolatos brmely kritika a plyrl val eltvoltst s adott esetben fegyelmi lpseket vonhat maga utn. Indokolt esetben, amikor nem tnykrdsrl, hanem a TB ltal elkvetett szablytalansgrl van sz, nyolc napon bell panaszt lehet tenni. Az rsba foglalt panasznak tartalmaznia kell a panasztev s legalbb egy tan alrst s a versenyigazgatn keresztl kell eljutnia a rendez szervezethez vagy az orszgos szervezethez. A panasz tvtele nem jelenti a bri rtkels fellbrlatt.. A panaszrl az orszgos szervezet illetkes testlete dnt. Az orszgos szervezete a dnts jogt truhzhatja az FCI rz-vd bizottsgnak, amely gy felsfok tletet hoz.
Rszvtel a versenyeken
A rsztvevknek be kell tartaniuk a nevezsi hatridt. A nevezs leadsval a rsztvev ktelezettsget vllal a nevezsi dj befizetsre. Ha valamely rsztvevt brmely ok akadlyozza a megjelensben, azt rsban haladktalanul kzlni kell a versenyigazgatval. A rsztvevknek be kell tartaniuk a rendez orszg llategszsggyi s llatvdelmi elrsait s kvetnik kell a TB s a versenyigazgat utastsait. A verseny rsztvevi ktelesek kutyikat sportszeren felvezetni s minden eredmnytl fggetlenl a vizsgaszint minden gazatban be kell mutatnia munkjt. A verseny a vizsgaeredmnyek kihrdetse s a teljestmnyfzetek tadsa utn tekinthet lezrtnak.
A brnak jogban ll a kutyavezet (a tovbbiakban: KV) szndka ellenre kizrni a versenybl a srlt vagy teljestmnyben korltozott kutyt. Ha a KV visszalpteti a kutyjt a versenybl, "flbeszakts miatt hinyos" minsts kerl a teljestmnyfzetbe. Ha ugyenezt a kutya nylvnval srlse miatt teszi vagy megfelel llatorvosi vlemnyt mutatnak be, akkor a teljestmnyfzetbe "betegsg miatt megszaktva" rtkelst jegyeznek. A TB rendelkezhet a kutya kizrsrl sportszertlen viselkeds, motivcis trgy hasznlata, a vizsgarend, az llattegszsggyi elrsok s az illendsg szablyainak megsrtse esetn. A munka id eltti befejezsnek okt minden esetben fel kell jegyezni a teljestmnyfzetbe. Kizrs esetn minden addigi, az adott versenyen elrt pontszm trlend.
A KVnek a verseny teljes idtartama alatt przt kell magval vinnie, a kutynak ennek megfelelen olyan, lazn l, egysoros nyakrvet kell vgig viselnie, mely nincs fojtra lltva. Ms, ptllagosan hasznlt nyakrv, mint pl. brnyakrv, bolhanyakrv, hasznlata nem megengedett a versenyen. A przt a kutya szmra nem lthat mdon vagy a testen, a bal vllrl jobb oldalon lelgatva hordhatja.
A veznyszavak egyszavas, rvid, htkznapi mdon kiejtett utastsok. Nyelvenknt klnbzhetnek, de ugyanarra a cselekvsre csak ugyanaz a veznysz utalhat.
Ha egy vizsgaszinten tbb munkavizsgra kerl sor, a munkk sorrendjrl sorsols dnt.
A rszvtel engedlyezsnek felttelei
A vizsga napjn a kutynak be kell tltenie az elrt letvet.
IPO I
18 hnap
IPO II
19 hnap
IPO III
20 hnap
IPO-FH
20 hnap
Munkavizsgkon minden kutya, tekintet nlkl a testmretre, fajtra vagy szrmazsi igazolsra, rszt vehet. Egy KV egy napon csak egy vizsgn vehet rszt, egy rendezvnyen pedig csak legfeljebb kt kutyt vezethet fel. Az orszgos szervezetnek jogban ll a rsztvevk minimlis ltszmnak meghatrozsa.
Minden vizsgszinten tetszleges alkalommal lehet indulni. A klnbz vizsgaszinteken foly vizsgkat a szintek sorrendjben (I-es, II-es, III-as szint) lehet teljesteni. Magasabb vizsgaszintre csak alacsonyabb szintet mr korbban teljest kutya jelentkezhet. gyelni kell a korhatrra. A kutyt a legmagasabb teljestett szinten kell felvezetni, kivve ha a versenyen nincs besorols vagy elselejtez.
Tzel szukkat el lehet indtani minden versenyen, de a tbbi kutytl elklntve kell tartani. Az A fazisban a rendes idbeoszts szerint kvetkeznek, a msik kt gazatban utolsknt, a rendezvny lezrsa eltt. Vemhes s szoptat szukkat nem lehet indtani.
Beteg s fertzttnek tn kutyk nem vehetnek rszt a versenyen.
Wesen-teszt
Minden vizsga eltt, az els bemutatand munkt megelzen, a versenybr wesen-tesztnek vet al minden kutyt. Ennek rsze a kutya beazonostsa (pl. a tetovlsi szm, a chip stb. ellenrzse). Azok a kutyk, amelyek ezen a teszten nem mennek t, nem vehetnek rszt a vizsgn ill. ki kell zrni ket. A csippel felszerelt kutyk tulajdonosainak biztostaniuk kell az azonosts lehetsgt.
Ezen tlmenen a TB a verseny egsze alatt figyeli a kutya wesent. A TBnak ktelessge elrendelni a kizrst wesenhiba felismerse esetn. Ezt be kell jegyezni a teljestmnyfzetbe a wesenhiba megjellsvel. A wesenhiba miatt kizrt kutykrl rsos jelentst kell kldeni az adott orszgos szervezetnek.
A wesen-teszt lebonyoltsa:
1. A wesen-tesztet a kutya szempontjbl semleges, normlis krnyezeti ingerek mellett kell tartani.
2. Minden indul kutyt egyenknt be kell mutatni a TBnak.
3. A kutyt hagyomnyos przon kell vezetni, amely lazn lg.
4. A TB minden befolysol ingert megtilt s nem foghatja meg a kutyt.
Brlat:
a. a kutya pozitv viselkedse: a kutya a teszt alatt semleges, magabiztos, hatrozott, figyelmes, temperamentumos s kzmbs benyomst kelt.
b. mg megfelel "hatreset": a kutya kiss nyugtalan, enyhn ideges s kiss bizonytalan. Az ilyen kutyk rszvtele engedlyezhet, de a vizsga alatt fokozott figyelmet kell fordtani rjuk.
c. a kutya negatv magatartsa, wesenhiba: a kutya flnk, bizonytalan, rmlt, lvsfl, kezelhetetlen, haraps s agresszv (kizrs).
rtkels:
A mutatott teljestmnyt osztlyzatokkal (minstsekkel) s pontszmokkal vgzik. Az osztlyzatoknak s a hozzjuk tartoz pontszmoknak tkrznik kell a mutatott teljestmnyt.
Az rtkelst bemutat tblzat:
Max. pontszm
Kitn
Nagyon j
J
Megfelelt
Hinyos
5,0
5,0
4,5
4,0
3,5
3,0-0
10,0
10,0
9,5-9,0
8,5-8,0
7,5-7,0
6,5-0
15,0
15-14,5
14,0-13,5
13,0-12,0
11,5-10,5
10,0-0
20,0
20,0-19,5
19,0-18,0
17,5-16,0
15,5-14,0
13,5-0
30,0
30,0-29,0
28,5-27,0
26,5-24,0
23,5-21,0
20,5-0
35,0
35,0-33,0
32,5-31,5
30,5-28,0
27,5-24,5
24,0-0
70,0
70,0-66,5
66,0-63,0
62,5-56,0
55,5-49,0
48,5-0
80,0
80,0-76,0
75,5-72,0
71,5-64,0
63,5-56,0
55,5-0
100,0
100,0-96,0
95,5-90,0
89,5-80,0
79,5-70,0
69,5-0
Szzalkszmts:
rtkels
sszegzssel
Levonssal
Kitn
min. 96%
vagy max. minus 4%
Nagyon j
95-90%
mnusz 5-10%
J
89-80%
mnusz.11-20%
Megfelelt
79-70%
mnusz 21-30%
Hinyos
70% alatt
mnusz 31-100%
Az gazatok rtkelsekor csak egsz szm pontszmok adhatk. Az egyes gyakorlatoknl tizedes szmokkal is lehet pontozni. Ha valamely gazat vgeredmnyekor trt szmot kapunk, akkor az gazatban vgzett munkrl kialakult sszbenyoms alapjn kerekthet felfel vagy lefel a pontszm.
Pontegyenlsg esetn a C gzatban elrt pontszm dnt. Ha tovbbra is fennll a pontegyenlsg, akkor a B gazatban elrt pontszm a mrvad. Amennyiben mindhrom gazatban ugyanannyi pontszmot rnek el, megosztjk a helyezst.
Kizrs
Ha a kutya a vizsga alatt elhagyja a KVt vagy a plyt s hromszori hvs utn sem jn vissza, kizrjk a vizsgbl.
Kizrs esetn minden addig elrt pontszmot trlnek. A teljestmnyfzetbe sem osztlyzatot, sem pontszmokat nem rnak.
rtkels
A vizsga „sikeres” minstst kap, ha a kutya minden gazatban kln-kln az elrhet legmagasabb pontszm legalbb 70%-t elrte.
Max. pontszm
Kitn
Nagyon j
J
Megfelelt
Hinyos
100 p
100-96
95-90
89-80
79-70
69-0
300 p
300-286
285-270
Megjegyzs: 2007. augusztusban j szablyzat lpet letbe. A mdostott szablyzat megvsrolhat a MEOE pnztrban.
|